Haber Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 15:49
 
Zabun: “Global tekstil sektörünün en önemli üretim merkezinden birisiyiz”
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) organizasyonu ile 4. Uluslararası Tekstil Zirvesi kapsamında düzenlenen toplantıların ardından Gala Programı yapıldı.
EKONOMİ Haberi
Zabun: “Global tekstil sektörünün en önemli üretim merkezinden birisiyiz”

Gala’ya, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş milletvekilleri İmran Kılıç ve Cihat Sezal, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz ve KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, AK Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Halkbankası Genel Müdürü Osman Aslan, çevre illerin oda ve borsa başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

 

KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, Gala programı kapsamında bir açılış konuşmasını yaptı.

 

Zabun, global tekstil sektörünün en önemli üretim merkezlerinden birisi olan Kahramanmaraş’ta, sektörün ülke ekonomisine katkısını güçlendirmek hedefi ile Uluslararası Tekstil Zirvesi’ni düzenlediklerini belirtti.

 

Zabun, şöyle konuştu: “Kahramanmaraş bugün, Türkiye’nin en güçlü ekonomilerinden birisidir. 40 milyar liralık şirket aktif büyüklüğü ve 5 milyar dolar sanayi üretimi ile Türkiye’nin gücüne güç katmaktadır. Çalışkan girişimcileri ve güçlü sermaye yapısına sahip olan Kahramanmaraş, 3,18 oranla, takipteki krediler bakımından Türkiye’nin en dürüst illeri arasında ilk 10 şehirden birisidir. Şehrimiz, tekstil endüstrisinde büyük ölçekli yatırımlarla, pamuktan hazır giyime her alanda üretim yapan, son teknolojiye sahip fabrikalarıyla dünya moda merkezlerinin en önemli tedarikçilerinden birisidir. Dünyanın 125 ülkesine ihracat yapan kentimiz, iplikte, dokumada, denimde ve örmede artık güçlü bir Türk markası olarak anılmaktadır.

 

Tekstil sektörünün en önemli buluşmalarından birisi haline gelen uluslararası tekstil zirvesi de, Kahramanmaraş’ın bu sektördeki başarısını, uluslararası marka gücünü çok net bir şekilde sergilemektedir. Bununla birlikte; Kahramanmaraş artık, üretim için sergilediği performansı, moda tasarımları, fuar ve sempozyum kültürüyle taçlandırmaktadır. Bugün, merkezi Liverpool’da bulunan, Uluslararası Pamuk Birliği ile birlikte gerçekleştirdiğimiz, sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri konuştuğumuz geniş katılımlı toplantı, hep birlikte icra ettiğimiz gala gecesi ve perşembe günü açılışını yapacağımız Uluslararası Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı, şehrimizin güçlü sanayi altyapısını ortaya koyarken, tekstil ticaretindeki rekabetçiliğini de geliştirmektedir.

 

Hem fuarımız hem de tekstil zirvemiz, inanıyorum ki, tekstil sektöründe küresel başarılara imza atan Kahramanmaraş’ın sürdürülebilir üretim, akıllı ve teknik tekstiller gibi yenilikçi alanlardaki çalışmalarına da ışık tutacaktır. Dijitalleşme çağını yaşadığımız bu zamanda, sektörel dönüşümün de güçlendirilmesi bakımından tekstil zirvesinde ortaya konan vizyon bizim çok son derece önemlidir.”

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: Zabun:, “Global, tekstil, sektörünün, en, önemli, üretim, merkezinden, birisiyiz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı