Haber Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 19:17
 
Sosyal Uyum Çalıştayı- 8 Gaziantep’te gerçekleştirildi!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliği ile Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı personeline yönelik düzenlenen “Sosyal Uyum Çalıştayı”nın sekizincisi Gaziantep’te gerçekleştirildi.
EĞİTİM Haberi
Sosyal Uyum Çalıştayı- 8 Gaziantep’te gerçekleştirildi!

Çalıştaya; Gaziantep Vali Yardımcısı Cengiz Ayhan, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği Temsilcisi Hana Zabalawi, İl Müftüsü Ahmet Çelik, İl Millî Eğitim Müdür Vekili Mehmet Kaya, Gaziantep İl Göç İdaresi Müdürü Murat Atilla katıldı.

 

Programın açılışında konuşan Gaziantep Vali Yardımcısı Cengiz Ayhan: “Ülkemize 3.5 milyon civarında Suriyeli geldi. Ülke olarak baktığımız zaman Türkiye Cumhuriyeti olarak bu insanları takdire şayan bir şekilde çok iyi misafir ettik. Her anlamda; eğitim, sağlık, sosyolojik anlamda çok iyi bir şekilde misafir ettik.” dedi.

 

Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ise şöyle konuştu: “Uyumun karşılıklılık ilkesinin bir gereği olarak Türk toplumunda göç ve göçmenlik konularında ve bu insanların hayatları konusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

 

Konuşmasında katılımcılara seslenen Gaziantep İl Göç İdaresi Müdürü Murat Atilla : “Ülke olarak, devlet olarak özellikle Suriyelilere büyük emek veriyoruz. Toplumda maalesef birçok insan yanlışları doğru olarak biliyor. Sizden isteğim kanaat önderleri olarak bunları bizim toplumumuzdaki insanlara çok iyi anlatmamız gerekiyor. Sizlerden destek bekliyoruz.” dedi.

 

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Göç Uzmanı Emrullah Okur’un “Yabancıların Sosyal Uyumları ve Doğru Bilinen Yanlışlar” konusunda sunum yaptığı çalıştayda; İl Göç Uzmanı Selçuk YILMAZ Yabancıların Hakları, Yükümlülükleri ve Sosyal Uyumları, Diyanet İşleri Başkanlığından Abdulkadir BEKİROĞLU Yabancıların Din Hizmetlerinden Etkin Faydalanması ve Yönlendirilme Mekanizması, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden Muharrem ADANÇ Yabancıların Uyum Güçlükleri, Nedenleri ve Saha Gözlemleri, Millî Eğitim Bakanlığından Ercan Baran Yabancıların Okul Kaydı ve Yönlendirme İşlemleri konularında bilgilendirme sunumu yaptı.

 

Soru-cevap bölümünün de yer aldığı çalıştay iki oturum şeklinde gerçekleştirildi. Yabancılara doğrudan hizmet sunan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı personeline yönelik toplam 17 ilde düzenlenmesi planlanan Sosyal Uyum Çalıştayları farklı illerde de gerçekleştirilmeye devam edecek.

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: Sosyal, Uyum, Çalıştayı-, 8, Gaziantep’te, gerçekleştirildi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı