Haber Detayı
24 Mayıs 2020 - Pazar 23:24
 
Sinem Öksüz: “Avrupa'nın en büyük kağıt işletmesi olacak”
KİPAŞ Holding, Aydın-Söke’de Avrupa'nın en büyük kağıt fabrikasını kuruyor. Yaklaşık 500 milyon dolar bütçe ile Söke’de kurulacak olan tesis bin çalışan ile istihdama katkı sağlayacak. Kurulacak tesisi ile kayıt üretiminde Avrupa ülkeleri ile rekabet edebilecek olan Türkiye'nin ekonomisine de büyük katkı sağlayacak.
EKONOMİ Haberi
Sinem Öksüz: “Avrupa'nın en büyük kağıt  işletmesi olacak”

KİPAŞ Holding Kağıt ve Eğitim grubunun CEO’su Sinem Öksüz ile gztci.com olarak yaptığımız özel röportajda, Söke’de kurulacak Kağıt Fabrikası hakkında çok özel açıklamalar yaptı.

 

“Avrupanın en büyüğü”

 

Kâğıt üretim tesisi olarak Söke’de kurulan tesisin kapasitesi hakkında açıklamlarda bulunan Öksüz: “İki kâğıt makinesi projesi olacak Söke’de. İlki Avrupa’nın en büyük kapasitesine sahip makine olacak, yıllık yaklaşık 720.000 ton, ikinci makinede 500.000 ton kapasiteli. İlk makinede beyaz ve kuşeli kâğıtlar ve kraft kâğıdı ağırlıklı üretim yapılırken, ikinci makinede Kahramanmaraş’taki makinemizin benzeri biraz daha yüksek kapasitelisi olacak. İkinci makinede fluting, testliner kâğıtları üretilecek.” Dedi.

 

“Söke’ye 500 milyon dolarlık yatırım”

 

Kipaş, bu yatırımla Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın da liderleri arasında yerini alacak ifadelerini kullanan Sinem Öksüz: “Türkiye bu yatırımla ithal ettiği bazı kâğıt türlerini ihracat yapar hale gelecek. Söke’ye yapılan yatırımın yaklaşık maliyeti 500 milyon dolar. Aynı zamanda işletmemiz faaliyete geçtiğinde bin kişilik istihtam oluşturacak.” Dedi.

 

“Avrupa ülkelerinden en büyük eksikliğimiz ne yazık ki hammadde”

 

Türkiye’nin kağıt sektöründeki konumuna da değinen Öksüz: “Türkiye oluklu mukavva kâğıtlarında ihracatçı konumunda hali hazırda. Fakat sektörde makinelerin ortalama yaşı oldukça yüksek. Teknolojik olarak geride maalesef. Son zamanlarda sektörde artan rekabet koşulları yüksek teknoloji ihtiyacını da daha çok hissettiriyor. Sektörde son zamanlarda yapılan yerli yatırımlar Türkiye’yi Avrupa’da üst sıralara taşıyor. Fakat diğer Avrupa ülkelerinden en büyük eksikliğimiz ne yazık ki hammadde. Hammaddemiz olan atik kâğıt Türkiye’nin ihtiyacını karşılayamıyor. Sektör büyürken, atik kâğıt tarafında ne toplanma konusunda bu doğrultuda bir artış var, ne de yatırım. Ürettiğimiz kapasiteleri tam çalıştırabilmemiz ve ihracat yapabilmemiz için hurda ithalatı yapmamız kaçınılmaz.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: Sinem, Öksüz:, “Avrupa'nın, en, büyük, kağıt, , işletmesi, olacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı