Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 17:54
 
Özdemir: “Kahramanmaraş’ın yeni doğu-batı güzergâhı olacak”
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kahramanmaraş Milletvekili Av. Ahmet Özdemir, Dulkadiroğlu ile Çağlayancerit’i birbirine bağlayacak ve doğu batı yönündeki ulaşımı 120 km kısaltan yol ile ilgili detayları açıkladı.
KAHRAMANMARAŞ Haberi
Özdemir: “Kahramanmaraş’ın yeni doğu-batı güzergâhı olacak”

Dulkadiroğlu İlçesi ile Çağlayancerit ilçesini birbirine bağlayan ve 21 köyün faydalanacağı yolun çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyleyen Milletvekili Özdemir: “Dulkadiroğlu-Çağlayancerit yolumuzla ilgili hem Çağlayancerit’in, hem Dulkadiroğlu’nun hem de bu güzergâhtaki köylülerimizin çok ciddi beklentisi var. Ama bu üç unsur dışında Çağlayancerit, Dulkadiroğlu ve o güzergâhtaki 21 köy dışında bizce Kahramanmaraş’ın geleceğine katkısı olabilecek, doğu batı güzergâhında mevcut yolu toplam 120 km yolu kısaltan bir güzergâh oluşuyor burada. Dolayısıyla bu aslında iki ilçe yolu değil, Kahramanmaraş’ın yeni doğu – batı güzergâhı olabilecek bir yol” dedi.

 

“59 km’lik yol 2020’de ihale edilecek”

 

Ulaştırma Bakanlığımız bu yolun 45 km’lik kısmını karayolu ağına almış ve projelendirmiş diyen Milletvekili Özdemir: “Daha önce belediye başkanlarımızla ve Milletvekillerimizle birlikte 45 km’lik kısmını projeye dâhil ettirmiştik. Geçen hafta bakanlığımıza yaptığımız ziyarette kalan 14 km’lik yolu da karayolları ağına dâhil ettirdik. Bu güzergâhtaki projenin 59 km olarak yapılmasını bakanlımız uygun buldu. İnşallah bu proje 2020 yılında ihale edilir diye düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

“Bu yol çok fazla avantaj sağlayacak”

 

Proje tamamlandığında birçok avantaj sağlayacağını ifade eden Milletvekili Özdemir: “Güzergâhtaki köylerimizde ciddi derecede meyve-sebze üretimi var ama bunları şehrimize ulaştırmakta zorluk çekiyorlar. Bununla ilgili 1- ticari hayata katkı söz konusu. Bu güzergâhtaki gençlerimiz şehir merkezindeki fabrikalarda çalışıyorlar, mesafe uzak diye gelip Kahramanmaraş’ta ev tutup çalışıyorlar. Ama bakıyorum hafta sonları oraları gezerken Pazar günü olunca hemen köyüne gidiyor. Şimdi bu yol tamamlandığında köyünden merkeze taşınmaksızın köyünde oturarak çalışmaya devam edecekler. Dulkadiroğlu ile Çağlayancerit arasındaki mesafenin kısalması bu iki ilçe arasındaki etkileşimi arttıracaktır. Bunların ilimize ciddi bir getirisi olur. Ciddi bir nüfus hareketine sebep olur” dedi.

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: Özdemir:, “Kahramanmaraş’ın, yeni, doğu-batı, güzergâhı, olacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı