Haber Detayı
13 Mart 2020 - Cuma 08:16
 
Onikişubat Belediyesi’nden ‘Deprem Önlemleri’ konuşuldu!
Onikişubat Belediyesi, deprem önlemleri ve hazırlıkları için uzmanlarla görüşmeye ve izlenecek yol haritası ile ilgili bilgi almaya devam ediyor.
GÜNDEM Haberi
Onikişubat Belediyesi’nden ‘Deprem Önlemleri’ konuşuldu!

Yeni Hizmet Binası konferans salonunda, Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisi Hamza Güllü ve İnşaat Mühendisi Zemin İyileştirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hanefi Çanakçı’nın konuşmacı olarak katıldığı programda bilgi alan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve ekibi deprem hazırlıkları için çalışmalara başladı.

 

Kahramanmaraş bölgesi depreme dayanıklı bina tasarımı ön bilgilendirme hakkında konuşan Hamza Güllü: “Öncelikle bizi buraya davetinizden ve bu konuya hassasiyetinizden dolayı Başkan Bey’e teşekkür ediyorum.

 

Depremi tahminden önce alınacak önlemlerle ilgili konuşmalı ve ivedilikle bu yönde çalışmalıyız. Fay hatları vardır ve bir gerçektir. Biz ancak önlemlerle bu gerçeğin önüne geçebiliriz. Dayanıklı binalar yapmamız çok önemli. Türkiye deprem kuşağında bir ülke ve hazırlıkları, binaları, tasarımları bu yönde olmalı” ifadelerine yer verdi.

 

 

Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisi Zemin İyileştirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hanefi Çanakçı ise: “Zemin her ne olursa olsun, bunu sağlamlaştırmak ve iyileştirmek için birçok yöntem var. Bu yöntemler dünyanın birçok noktasında ve ülkemizde uygulanıyor. Bunları yaygınlaştırmamız lazım. Dünyanın en iyi deprem yönetmeliğine sahip bir ülkeyiz. 2018 Deprem Yönetmeliği’ni uygularsak, deprem sonrası oluşan tablodan uzaklaşmış oluruz. Halkımızı bilinçlendirerek, deprem yönetmeliğine göre yapılan binada, deprem olsa bile, evinde oturarak depremi beklemeli ve günlük hayatına kaldığı yerden devam etmeli. Bu konuda insanlarımızı bilinçlendirmemiz çok önemli. Bizleri davetinizden dolayı ayrıca Başkan Hanefi Mahçiçek’e teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Program sonrası Başkan Mahçiçek’le birebir görüşme yapan uzmanlar, yapılabilecekler ve önlemler hakkında bilgi verdi.

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: Onikişubat, Belediyesi’nden, ‘Deprem, Önlemleri’, konuşuldu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı