Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 19:58
 
Kahramanmaraş'ta ‘Türk Halk Müziği’ konseri!
Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor.
SANAT Haberi
Kahramanmaraş'ta ‘Türk Halk Müziği’ konseri!

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşen 100. Yıl etkinlikleri kapsamında Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Türk Halk Müziği” konseri izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.

 

Türkülerin çoğunda tarih yatıyor

 

Türk Halk Müziğine büyük ilgisi olduğunu söyleyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör: "Bir toplumun kültürü, sanatı, müziği o toplumun birçok şeyini belirler. Her bir türkümüzün ayrı hikâyesi var. Bu nedenle kültürümüzde ayrı bir önemi var" dedi.

 

Öğrencilik döneminde de birçok enstrüman çalmaya niyetlendiğini dile getiren Başkan Güngör: "Öğrencilik döneminde müzikle uğraşmayı çok istedim ama olmadı. Türk halk müziğini dinlemek bana ayrı bir zevk veriyor. Bu türkülerin çoğunda tarih yatıyor. Konserde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

Türkiye'nin birçok yöresinden eserler seslendirildi

 

Kahramanmaraş'tan Türkiye'ye Türk Halk Müziği Konseri başlığı ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda düzenlenen konser, dinleyenlere duygulu anlar yaşattı. Ayşe Yasemin Gül'ün sunduğu programda koro şefi olarak Hatice Fatoş Derebent sahne aldı.

 

Çok sayıda türkü severin katıldığı konserde Türk Halk Müziğine ilgi duyanlar, keyifli bir akşam yaşadı. Konserde sanatçılar Türkiye'nin birçok yöresinden seslendirdikleri koro ve solo eserlerle dinleyenlerin beğenisini kazandı. Programda yapılan yerel dans gösterileri ise ilgiyle izlendi.

 

Beraber ve solo söylenen türkülere ise türkü severler solistlere eşlik etti.

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: Kahramanmaraş'ta, ‘Türk, Halk, Müziği’, konseri!,
Yorumlar
Haber Yazılımı