Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 17:33
 
Kahramanmaraş’ta çiftçi eğitimleri sürüyor!
Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Pazarcık ilçesinde düzenlediği 2 eğitimle çiftçileri bilinçlendirdi.
EĞİTİM Haberi
Kahramanmaraş’ta çiftçi eğitimleri sürüyor!

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda organik tarım ve iyi tarım uygulamaları konusunda İlçe Müdürü Cemal Karasakal ve konu sorumlusu teknik personel tarafından çiftçilere bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Özellikle organik tarım ve iyi tarım uygulamalarının yoğun bir şekilde yapıldığı Kizirli, Taşdemir, Yumaklicerit ve Tilkiler mahallelerinde yoğun katilimin olduğu toplantıya Pazarcık Ziraat Odası Başkan Ali Çiftepala ile ilçede faaliyet gösteren tarım danışmanları da katılım gösterdi.

 

Çiftçiler, özellikle Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları ile yetiştirdikleri ürünlerini farklı Sartlarda pazarlama taleplerini iletti.

 

‘Fıstık üreticilerine özel eğitim’

 

Pazarcık İlçe Tarım Müdürlüğü teknik personelleri tarafından; İlçede fıstık üretiminin önemli bölgelerinden birisi olan Tilkiler Mahallesinde üreticilere yönelik olarak fıstık yetiştiriciliği, hastalık ve zararlıları ile mücadele ve mücadele teknikleri konulu eğitim toplantısı düzenlendi.

 

Özellikle son yıllarda bölgede artış gözlemlenen psilla zararlısı ve karazenk hastalığı gibi konularda çiftçilere detaylı bilgilendirmeler yapıldı.

 

Yine Kahramanmaraş’ta fıstık üretim alanlarında gözlemlenen yanlış kültürel uygulamalar hakkında geniş bilgilere yer verilen toplantıda doğru sürüm, doğru gübreleme, doğru budama teknikleri gibi uygulamalar ile ilgili olarak görsel materyaller ile çiftçilere örnekler gösterildi ve üretimin her aşamasında koordinasyon içerisinde olunması noktasında çağrıda bulunuldu.

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: Kahramanmaraş’ta, çiftçi, eğitimleri, sürüyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı