Haber Detayı
30 Ocak 2020 - Perşembe 14:01
 
JMO Kahramanmaraş İl Temsilciliğinden ‘DEPREM’ açıklama!
Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Jeoloji Mühendisleri Kahramanmaraş Temsilciliği ortak basın açıklaması yayınladı.
KAHRAMANMARAŞ Haberi
JMO Kahramanmaraş İl Temsilciliğinden ‘DEPREM’ açıklama!

JMO Kahramanmaraş Temsilciliği Jeoloji Mühendisleri tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Öncelikle Elazığ/Sivrice merkezli 6.8 Büyüklüğünde meydana gelen Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

 

Elazığ/Sivrice depremi bir kez daha ülkemizde hala deprem bilincinin yerleşmediğini göstermiştir.

 

Kahramanmaraş'ta beklenen depremin büyüklüğü, tekrarlanma zaman aralığı ve ne şiddette olacağı ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur. Sadece doğa olayı olarak görülmesi bilimsellikten ve gerçeklikten uzak bir yaklaşım sergilemektir. Bu süreç doğru analiz edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

 

Elazığ depremi JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ'NİN önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Elazığ'da ki binaların 292 gal'de yıkılması ciddiyetle araştırılması gereken bir konudur.  Zemin etütlerinin önemi burada devreye girmektedir. Zemin etütleri bir formalite değil gereklilik ve zorunluluktur.  Bu kapsamda Jeoloji Mühendisleri Odası Kahramanmaraş İl Temsilciliği Jeoloji Mühendisleri olarak zemin etütlerinde açılan sondajlar kontrol edilmekte ve video ile kayıt altına alınmakta olup, zemin etüt raporları odamızca ve belediyelerimizce detaylı olarak incelenmektedir.

 

Sonuç olarak depremin doğal afete dönüşmemesi için;

 

●          Zemin etüt raporlarında detaylı olarak verilmiş zemin parametrelerine uygun yapılmamış binalar tespit edilip gerekli önlemler alınmalıdır.

 

●          Diri fay haritasında belirlenmiş fayların detaylı araştırılması ve fay tampon bölgeleri oluşturulmalıdır.

 

●          Zemin-yapı etkileşimin iyi irdelenmesi,  özenle ve emekle belirlenmiş zemin parametrelerine göre değerlendirilmemiş statik hesaplar ve buna bağlı devam eden inşaatlar tekrar irdelenmeli gözden geçirilmelidir.

 

●          Özellikle Bünyesinde Jeoloji Mühendisi olmayan ilçe belediyelerimize acil olarak konusunda uzman Jeoloji Mühendisleri alınarak hazırlanan Zemin Etüt Raporlarının incelenmesi ve kontrol edilmesi hayati önem taşımaktadır.

 

●          İlimizde olası depremde yıkılması kaçınılmaz olan ve mühendislik disiplininden uzak eski yapıların kontrollü olarak yıkılarak, yerlerine jeolojik ve jeoteknik parametrelere uygun dizayn edilen yeni yapılar yapılmalıdır.

 

●          İlimizin mevcut İmar planları acilen gözden geçirilmeli jeolojik-jeoteknik açıdan sakıncalı alanlar tespit edilmeli ve gerekli önlemler alınarak yapılaşmaya açılmalıdır.

 

●          Deprem eylem planları acilen hazırlanmalı, olası depremde toplanma alanları belirlenerek buralarda deprem konteynerlerinin hazır halde bulundurulması önem arz etmektedir.

 

JMO Kahramanmaraş il temsilciliğine bağlı Jeoloji Mühendisleri olarak şehrimiz için yapılacak her türlü jeolojik araştırmalar da elimizi taşın altına koymaya hazırız.”

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: JMO, Kahramanmaraş, İl, Temsilciliğinden, ‘DEPREM’, açıklama!,
Yorumlar
Haber Yazılımı