Haber Detayı
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 19:41
 
İTHİB Başkanı Öksüz: “Tercihim Tekstil Mühendisliği projesi bizim için önemli”
KİPAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçılar Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, “Tekstil mühendisliği kontenjanlarının 42’den 92’ye çıktığını ve tekstil mühendisliği puanlarının yaklaşık 100 puan arttığını dile getirdi.
EKONOMİ Haberi
İTHİB Başkanı Öksüz: “Tercihim Tekstil Mühendisliği projesi bizim için önemli”

İTHİB’nin bu yıl başlattığı ‘Tercihim Tekstil Mühendisliği’ projesi ile açıklamalarda bulunan Öksüz: “İhracatta ikinci büyük potansiyeli olan tekstil sektörü, her yıl ülkeye 16 milyar dolarlık döviz girdisi sağlıyor. Tekstil Mühendisliği bizim için çok önemli. Çünkü bizim mesleğimizin mühendislik bölümü. Önceleri öğrencilerimiz çok yüksek puanlarla bu bölümü tercih ediyorlardı ama son yıllarda ciddi kan kaybı yaşıyordu. Bununla ilgili ihracatçı birliklerimizle bir araya gelerek konuyla ilgili kafa yorduk ve bu projeyi ortaya koyduk. Projemize ‘Tercihim Tekstil Mühendisliği’ adını verdik. Tekstil mühendisliği kontenjanlarının doluluk oranını 42’den 92’ye çıkardık. Doluluk oranını ikiye katladık” dedi.

 

İstihdam açısından önemli bir sektör ve en az yatırımla en çok istihdam sağladığımız bir sektör. Sektörümüzde ihracatta artış devam etmekte ama birim fiyatlardan dolayı bir düşüş söz konusu fakat miktar olarak artış söz konusu. Bu yıl ki hedefimizde ihracatta artı olarak kapatmak. Tekstil sektöründe istihdamı arttırmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: İTHİB, Başkanı, Öksüz:, “Tercihim, Tekstil, Mühendisliği, projesi, bizim, için, önemli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı