Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 14:56
 
Elbistan’da ekinlerde hastalık tespit çalışmaları başladı
Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne Bağlı Elbistan İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde buğday ve arpa üretiminde zararlı ve hastalık tespit çalışmalarına başladığını duyurdu.
KAHRAMANMARAŞ Haberi
Elbistan’da ekinlerde hastalık tespit çalışmaları başladı

İlgili Müdürlükten yapılan açıklamada: “İlçe Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan 4 ekiple 2019 yılı sonbaharından itibaren kışlamış ergin süne sürvey çalışmalarına başlanmış olup 2020 yılı ilkbaharı itibariyle 400.000 da hububat alanında Süne Zararı, Buğdayda kök ve kök boğazı çürüklüğü hastalıkları, Pas hastalıkları ve Septoria yaprak lekesi hastalığı tespit çalışmalarına başlanmıştır.

 

İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; Buğdayda görülen hastalık ve zararlılara bağlı zararlar dünyanın buğday yetiştirilen birçok bölgesinde önemli ürün kayıplarına neden olmaktadır. Zararın tespit edildikten sonra hastalığa karşı ne zaman ilaç kullanılacağını saptamak son derece önemlidir. Erken uygulamalar ilaçlama sayısını artıracağından ekonomik olmayabilir. Geç kalmış uygulamalarda ise yeterli etkiyi sağlamak mümkün olmayabilir. Bu doğrultuda Ziraat Mühendislerince kurulan ekibiler çiftçilerimize doğru zamanda doğru bilgi verebilmek için çalışmaları sezon boyunca yürütecek olup çiftçilerimize gerekli bilgilendirmeleri yapacaklardır.” İfadelerine yer verildi.

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: Elbistan’da, ekinlerde, hastalık, tespit, çalışmaları, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı