Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 18:11
 
Çırağın Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çırak: “Kimlikli sosyal konut üretiyoruz”
Çırağın inşaat Kahramanmaraş’a yapmış olduğu kimlikli sosyal konutlarla dar gelirli ve orta gelirli vatandaşların bir numaralı tercihi olmaya devam ediyor. Çırağın inşaat bu zamana kadar 5 bin’in üzerinde aileyi ev sahibi yaptı. 2020 yılında yapacağı 600 konut projesiyle ise yine adından sıkça söz ettireceğe benziyor.
KAHRAMANMARAŞ Haberi
Çırağın Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çırak: “Kimlikli sosyal konut üretiyoruz”

İnşaat sektörü hakkında açıklamalarda bulunan Çırağın Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çırak, “Bankaların konuttaki kredi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte konut satışlarında ciddi bir hareketlilik oldu. Tabii ki bizler de bu ihtiyacı giderme adına yeni konut yapımlarına başladık. 2019 yılında yapımına başladığımız ve hala devam eden inşaatlarımız var. Şu an için ise 8 noktada çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

 

“Konutları akıllı sistemlerle donatıyoruz”

 

Konutları teknolojinin getirdiği akıllı sistemlerle donattıklarını kaydeden Başkan Çırak, “Mart - Nisan ayı gibi 300 dairenin inşaatını tamamlayıp teslim etmek istiyoruz.2020 yılı hedefimiz ise 600 konut üretmek bu 600 konutu rahatlıkla yapabileceğimizi düşünüyoruz.  Bizim hedef kitlemiz dar gelirli ve orta gelirli ailelerdir. Yeni yapacağımız dairelerimiz 3+1 ve 2+1 şeklinde olacak. Fiyatlarımız ise diğer firmalara göre daha uygun olacak. Fiyatlarımız 99 bin ile 250 bin arasında değişiyor. Biz her türlü konutu üretiyoruz. Site tarzı ve tek blok halinde projelerimiz de var. Sitelerimizde sosyal alanlar olacak, bunun yanı sıra yeni teknolojileri barındıracak, akıllı sistemler olacak. Bunların yanı sıra depreme dayanıklı ve heyelan bölgelerine yönelik çalışmalarımız teknolojik yeni sistemlerle yapılacak. Biz bunları yaparken müşterilerimize en uygun en tabandan fiyatlar sunacağız.” ifadelerini kullandı.

 

 

“Ucuz ve kaliteli konutlar üretiyoruz”

 

Şehirde devam eden konut projeleri hakkında konuşan Çırak şunları söyledi: “Yapılan binalarımızın malzemeleri iddia ediyoruz, Kahramanmaraş’taki birçok firmadan kat kat iyi malzemeler kullanıyoruz. Ucuz konutlarda malzemeden çalma, eskitme gibi şeyler olmuyor ve olmayacak, biz bu konulara çok dikkat ediyoruz. Şu anda elimizde çok büyük birkaç tane projelerimiz var. Bunları 2020 yılı içerisinde bitireceğiz. Bunlardan bir tanesi “Çırağan Doğu Park” bunu doğu bölgede yapıyoruz. Yeni yapılan külliye binasının yani Dulkadiroğlu külliye binasının çok yakınında bir yer. Burası site şeklinde olacak, sosyal alanları, çocuk parkları, oto parkları olacak oturma alanları olacak. Bunun yanı sıra aynı bölgede Gökçe sitesi mevcut çalışmalarımız devam ediyoruz. Geçen yıllarda birinci etabını teslim etmiştik, bu ikinci etabı bu sene içerisinde teslim edeceğiz. Kahramanmaraş’ın birçok bölgesinde de tek blok halinde birçok projelerimiz var. Yani her mahallede neredeyse bir proje üretiyoruz. Bu binaları yaparken de o mahallenin kültürüne yakın binalar inşa etmeye özen gösteriyoruz. Bu mahalle insanlarının alabilecekleri fiyatlar çıkarmaya çalışıyoruz. Kahramanmaraş’taki imar kanununa göre binalarımıza otopark yapıyoruz. Biz Kahramanmaraş’ta bina yaparken bir yandan da kentsel dönüşüm yapıyoruz.

 

 

“Yatay mimariye önem veriyoruz”

 

Konut çalışmalarında mahalle kültürünü bozmadan yatay mimariyle yaptıklarını kaydeden Ali Çırak:“ Bizim yaptığımız mimarilerin birçoğu yatay mimari yani zemin +4, zemin +5 tarzında yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla da zaten birçok bölgede yatay mimariye dikkat ediyoruz. Ben bu konuda dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Kahramanmaraş’ta bir deprem bölgesi, büyük fay hatları var. Bu yüzden çok katlı binaların çok iyi olacağını düşünmüyorum. Bizim birinci önceliğimiz yatay mimari, ikinci önceliğimiz ise mahalle kültürünü dağıtmamak. Vatandaşlar arasındaki o sıcak kültürü korumamız gerektiğini düşünüyoruz. Ev alımındaki faizlerde düşüşle beraber elimizdeki daireler bitti. Stokta daire kalmadı. Biz de buna karşı olarak tekrardan bina stoklamaya çalışıyoruz.  Vatandaşlarımızın çok büyük talepleri var. Özellikle orta ve dar gelirli vatandaşların çok büyük ihtiyaçları var. Bu talepler gün geçtikçe artıyor. Biz de elimizden geldiği kadar vatandaşlarımızın taleplerini karşılamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

 

“Her önüne gelen sektöre giremeyecek”

 

Son olarak yeni çıkan inşaat kanununun önemine değinen Çırağın Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çırak şu ifadelere yer verdi: “Artık her önüne gelen bu sektöre giremeyecek.  Artık belli bir kriteri olacak, iş bitirme belgeleri olacak, bu iş bitirme belgelerinde metre kareleri aranacak ve belli bir maddi güç istenecek. Sektörde artık güvenilir ve güçlü firmalar kalacak. Bu düzenleme gerçekten güzel oldu. Vatandaşlarımızın ev alırken dikkat etmesini istiyorum ev alırken belgelerini iyi incelesinler ve iyi bir araştırma yaptıktan sonra o firmalardan ev alsınlar. Belgeler tam olmadan imza ve para vermesinler.”

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: Çırağın, Group, Yönetim, Kurulu, Başkanı, Ali, Çırak:, “Kimlikli, sosyal, konut, üretiyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı