Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 17:31
 
Çınar: “Emeğin ve alın terinin yanındayız!”
Hak-İş Konfederasyonu Kahramanmaraş İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Kahramanmaraş Şube Başkanı Ömer Çınar, Hak-İş Konfederasyonuna bağlı sendika başkanları ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.
KAHRAMANMARAŞ Haberi
Çınar: “Emeğin ve alın terinin yanındayız!”

Başkan Çınar, yaptığı basın açıklamasında: “02-03 Eylül 2019 tarihinde Hak-iş Konfederasyonu Kahramanmaraş İl Başkanlığımıza bağlı, Öz iplik-iş sendikası il başkanımız Bünyamin Yumrukaya ve ekibine işçinin emek ve alın terine sahip çıktığı için, İSKUR firma yetkilileri tarafından 2 gün üst üste cana ve mala kast etmek amaçlı kaba kuvvet ve kepçe ile yapılan menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Hak-iş olarak yargıya taşınan süreci yakinen takip ediyor, Öz iplik-iş il başkanımız Bünyamin Yumrukaya ve ekibine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. İşçinin emek ve alın terine sahip çıkanlara kaba kuvvet ve kepçe ile saldırarak sonuç alamazsınız, çünkü EMEK ve ALINTERİ kutsaldır. Bunun üstündeki hiçbir gücü kabul etmiyoruz.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasamızın 51.maddesi ve 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu iş sözleşmesi kanunun 25.ci maddesi gereği kanuni hak ve görevlerini yerine getiren mesai arkadaşlarımıza yapılan bu menfur saldırı, 14 milyon işçi camiamıza yapılan bir saldırıdır. Bizim emek ve alın terinden başka hiçbir mücadelemiz olamaz. Sadece İSKUR fabrikası önünde sendika tanıtım broşürü dağıttı diye mesai arkadaşlarımıza iş makinası kepçe ve kaba kuvvet uygulayarak saldıranlar ile Kamu malına ve cana kast ederek alın terimize saygısızlık etmişlerdir. Emek ve alın teri mücadelemizde bizleri hiçbir güç davamızdan döndüremez. Unutmayın SİZ bu işçiler sayesinde bugünlere geldiniz. Bu işçiler sayesinde de bugünden sonrada var olacaksınız.

 

Biz Hak-İş Camiası olarak yapılan bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, İSKUR firma yetkilerinden yaptığı bu yanlıştan bir an önce vaz geçmelerini talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

 

“Uzlaşmacı bir şekilde mücadelemize devam edeceğiz”

 

Öz iplik İş sendikası il Başkanı Bünyamin Yumrukaya ise yaşadığı olayı şu şekilde anlattı:“ Biz hiçbir şekilde hakarete uğramadık. Fabrika sınırları dışarısında broşürlerimizi dağıttıktan sonra 15 kişilik grup geldi. Bizlere hakaret ettiler zaten bunlarda videolarda mevcut. Biz broşür dağıttıktan sonra aracımıza yöneldik, yanımıza bir güvenlik görevlisi gelerek patron sizinle görüşmek istiyor dedi. Bizimde Hak-İş olarak her zaman uzlaşmacı olduğumuz için arkadaşlara araçta kalmalarını isteyerek ben yanına gittim. Yanına gittiğimde nezaket icabı kendimi tanıttım ve elimi uzattım. O kişi ise benim elime vurarak “buranın başkanı da Allah’ı da benim” diyerek hakaretlerde bulundu. Biz olayı daha anlamadan yanındaki kişiler bize barbarca ve hurhanca saldırmaya başladılar. Tabi ki saldırıda ciddi derecede yaralanmalar oldu. Araçlarımıza da saldırdılar. Bizlerde gerekli yerlere şikayette bulunduk. Sonrasında emniyet güçlerinin yanında araçlarımıza traktörlerle ve kepçelerle saldırdılar. Alın teri ve emek en yüce değerdir. Biz alın teri ve emek için mücadele ediyoruz. Bizlerin canına ve malına kastedenlere şunu söylemek istiyorum. Bizler her zaman buradayız. Biz uzlaşmacı bir şekilde mücadelemize devam edeceğiz.”

 

Hak-İş Konfederasyonu Kahramanmaraş İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Kahramanmaraş Şube Başkanı Ömer Çınar’ın düzenlediği basın toplantısına Öz-Orman İş Sendikası Kahramanmaraş Şube Başkanı Latif Çoban, Öz Sağlık İş Sendikası Kahramanmaraş İl Başkanı Ekrem Aydın, Öz İplik İş Sendikası Kahramanmaraş İl Başkanı Bünyamin Yumrukaya, Öz Büro İş Sendikası Kahramanmaraş İl Başkanı Murat Arifoğlu ve Özgüvensen Sendikası Kahramanmaraş İl Başkanı Erdoğan Çamkömürü katıldı.

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: Çınar:, “Emeğin, ve, alın, terinin, yanındayız!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı