Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 15:17
 
CHP’li Öztunç’tan, Aşık Mahzuni Şerif açıklaması!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM’de yerinden söz alarak yaptığı konuşmada milyonların gönlünde halen yaşamaya devam eden ünlü halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif’i andı.
SİYASET Haberi
CHP’li Öztunç’tan, Aşık Mahzuni Şerif açıklaması!

CHP’li Ali Öztunç yazdığı sözler, yaktığı türküler ve insana verdiği değerle Anadolu’da milyonların gönlünde taht kuran Kahramanmaraşlı hemşerisi Aşık Mahzuni Şerif’i ölümünün 17. yılında Meclis’te yaptığı konuşmada andı ve ünlü ozanın bugünlerimizi de ışık tuttuğunu belirtti.

 

“Asrımızın Pir Sultan’ı.”

 

Öztunç: “Aşık Mahzuni Şerif halkın ozanı, Anadolu’nun ozanı, asrımızın da Pir Sultan’ıdır. Benim de hemşerimdir. Geçtiğimiz günlerde 17. ölüm yıl dönümünde kendisini Hacıbektaş’taki mezarının başında andık. Aşık Mahzuni Şerif’i iyi anlamak gerekir. Aşık Mahzuni Şerif o kadar öngörü sahibiymiş ki yiğidin kuru soğana muhtaç olacağını yıllar önce görmüş. Aşık Mahzuni Şerif, zevzekleri, fırıldakları, yıllar önce görmüş ve eserlerine yazmıştır.”

 

Bugün yaşasa aynı hoşgörü olmazdı!

 

Öztunç: “Bakın bir anısı var. Denizlerin idamından sonra Aşık Mahzuni Şerif ‘Erim erim eriyesin/ Sürüm sürüm sürünesin’ diye türkü yazdığı için cezaevine girmiştir. Mahkemeye çıktığında Nihat Erim’in mahkemedeki dilekçesi okunmuştur, ‘halk ozanları başbakanları sevmek zorunda değildir, davacı değilim’ diye. Bugün Aşık Mahzuni Şerif yaşasa yine aynı türküleri, aynı şiirleri yazardı ancak eminim ki bugünkü iktidar böyle hoşgörülü davranmazdı.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı