Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 11:18
 
CHP’li Öztunç: “İnanmayın, bunların seçimden öncesi ve seçimden sonrası vardır!”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TBMM’de gerçekleştirdiği kürsü konuşmasında Türkiye ve Kahramanmaraş gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.
SİYASET Haberi
CHP’li Öztunç: “İnanmayın, bunların seçimden öncesi ve seçimden sonrası vardır!”

Konuşmasında ağırlıklı olarak TRT’de yaşanan sürgünleri ve beraberinde getirdiği son yılların en büyük siyasal kadrolaşmasını, AK Parti döneminde yıllardır yaşanan talan sonrası Kapadokya’da kurulması planlanan Alan Başkanlığını ve seçim bölgesi Kahramanmaraş’ın kaderine terk edilmiş tarihi mirası Germanicia’yı konu alan CHP’li Ali Öztunç, hükümete sert eleştiriler getirerek, “Bunların seçimden sonrası vardır. AK Parti’de seçimden önce bir şey söylenir, seçimden sonra tersi uygulanır” ifadelerini kullandı.

 

Öztunç’un konuşmasının sonuna doğru Elbistan’da her yıl kurulan Ramazan çadırının bu sene kaldırılmasını eleştirmesi üzerine Meclis’te gerilim yükselirken bir süre tartışma yaşandı.

 

“Darısı Kahramanmaraşspor’un başına”

 

Öztunç: “Sayın Başkanım, sayın milletvekilleri; sizleri saygıyla selamlıyorum.

Anneler Günü'nü kutluyorum. Annelerimizin, milletvekili olan annelerimizin, anne adayı olan milletvekillerimizin de Anneler Günü'nü kutluyorum. Şehidimizi saygı ve minnetle anıyorum. Eczacılar Günü'nü kutluyoruz. Soma faciasındaki 301 madencimizi unutmadık. Denizlispor ve Gençlerbirliği Süper Lig'e çıktı, darısı Kahramanmaraşspor'un başına diyoruz. Ve Çiftçiler Günü nedeniyle de tüm çiftçilerimizi kutluyorum.”

 

“Bir saray da Kapadokya’ya…”

 

Öztunç: “Şimdi gelelim konuya, Kapadokya Alan Başkanlığının kurulması. Niyet belli, niyet iyi ama belli, akıbet iyi olmayacak, gidişat öyle. Niye derseniz? Yani yerel yönetimleri tamamen dışarı çıkarıyorsunuz bu kanunla, getiriyorsunuz bir yere bağlıyorsunuz, hep bir yer var ya, bir yer, bağladığınız bir yer; saraya, Sayın Cumhurbaşkanına bağlıyorsunuz. Yani merak ediyorum, Adalet ve Kalkınma Partisi içerisinde, bürokraside, bakanlıklarda hiçbir konuda fikirlere sahip olan başka kimse yok, bir tek Tayyip Bey mi yapacak bu işleri, bir tek Tayyip Bey mi her şeye karar verecek arkadaşlar? Getiriyorsunuz saraya bağlıyorsunuz ve sarayın Kapadokya'yı da yönetmesini istiyorsunuz. Sahil şeridi bitti, Ege sahili bitti, Akdeniz sahili bitti, her yeri perişan ettiniz, bütün kuşlar bitti, sıra leyleğe geldi, şimdi gözü Kapadokya'ya diktiniz arkadaşlar, Kapadokya'yı da talan edeceksiniz. Hayırdır, merak ediyorum ya, bir saray da Kapadokya'ya mı yaptıracaksınız, Sayın Cumhurbaşkanı bir saray da Kapadokya'ya mı yaptırmak istiyor? Marmaris'e yaptırdı ama gidemeyecek belli ki çünkü Marmaris de CHP'li, seçimi kaybettiniz yani alamadınız. Muğla da CHP'de, e, İstanbul CHP'de, Ankara'yı kaybettiniz, Cumhuriyet Halk Partisinde. Bula bula AK PARTİ'li bir tek Nevşehir'i buldunuz "Bir saray oraya yapalım, bari oraya gidelim." dediniz; anlaşılan bu. (CHP sıralarından alkışlar) Bunun için bu kanun teklifini getirmişsiniz.

 

Kanun teklifinin gerekçesi yazılı olmasa da "talan" deniliyor. E, on yedi yıldır iktidardasınız, talanı yaparken niye sesiniz çıkmadı, bu Kapadokya talan edilirken niye ağzınızı açmadınız, kulağınızın üzerine yattınız? On yedi yıldır yapılan bu talandan sizler de sorumlusunuz diyorum. “

 

“Germenicia’ya neden sahip çıkmıyorsunuz?”

 

Öztunç: “Bakın, bizim Kahramanmaraş'ta da Germenicia var, müthiş bir tarih, gerçekten müthiş bir tarih. AK Parti milletvekillerinin de gidip görmesini isterim. Eğer Kahramanmaraş milletvekillerimiz, AK Partili milletvekillerimiz misafir ederlerse çok iyi olur, eğer etmezseniz de ben ederim AK Parti milletvekillerini. Germenicia müthiş bir tarih. Germenicia şu ana kadar 41 parsel kamulaştırıldı, 600 metrekare mozaik çıktı, bakın, 600 metrekare mozaik. Antep'te Zeugma tek mozaik. Şu ana kadar Kahramanmaraş Germenicia'dan çıkan mozaiklerin üç tanesini ben size göstereyim. Peki, bu Germenicia'ya niye sahip çıkılmıyor? "Niye sahip çıkmıyorsunuz?" diye soruyoruz, hiç oralı olunmuyor, üstü kapatılmış öylece duruyor. Oysa Germenicia'ya sahip çıkılsa, inanın bana, Kahramanmaraş'a binlerce turist gelir, binlerce çünkü çok fazla hazine var orada, dünyanın en büyük açık hava müzesi olur, mozaik müzesi olur. Benim sizlerden ricam: Lütfen Germenicia'ya sahip çıkın ve destek verin, burayı düzeltelim.”

 

“Seçimden önce, seçimden sonra”

 

Öztunç: “Değerli milletvekilleri, hazır laf Kahramanmaraş'tan açılmışken, bakın bir şey söyleyeceğim. Tarihte ‘milattan önce’ ve ‘milattan sonra’ var değil mi? AK Parti siyasi lügatımıza bir şey kattı "seçimden önce" "seçimden sonra." AK Parti’nin seçimden önce söyledikleriyle seçimden sonra söyledikleri arasında dağlar kadar fark var. Seçimden önce ben de büyükşehir adayıydım. AK Parti’nin büyükşehir adayı ve şu anda kazanan belediye başkanı Sayın Hayrettin Güngör benim gibi, seçildiği takdirde suda indirim yapacağını söylüyordu "Su fiyatlarını indireceğim." diyordu. Kahramanmaraş'ta su fiyatlarında örtülü yüzde 18 zam yapıldı. Bakın, böyle bir şey olur mu? İstanbul'da Sayın Binali Yıldırım şimdi "Suda indirim yapacağız." diyor ya, inanma sevgili İstanbullu, bunların "seçimden önce" ve "seçimden sonrası vardır. AK Parti’de seçimden önce bir şey söylenir, seçimden sonra tersi uygulanır. Yüzde 18 zam yapmış. Kahramanmaraş'ta şubat ayında iş yerlerinde 1 metreküp su birim fiyatı 3 lira 94 kuruştu, nisan ayında bu fiyat 4 lira 74 kuruş oldu. Konutlarda Şubat’ta 1,75 idi, Nisan’da 2,11 oldu. Yani yüzde 18 zam Sefer Bey. Suya yüzde 18 zam geldi Kahramanmaraş'ta, yüzde 9'unu AK Parti’ye yazıyorum, yüzde 9'unu MHP'ye yazıyorum, haberiniz olsun. “

 

“TRT’de çok ciddi bir kıyım var”

 

Son olarak, bakın, ben uzun yıllar gazetecilik yaptım. Bu Parlamentoda yaklaşık on yedi, on sekiz yıldır bulunuyorum. İlk kez Genel Kurulda buradayım, uzun yıllar yukarıda gazetecilik yaptım, Parlamento muhabirliği yaptım. TRT devletin resmî bir kurumu. TRT tüm siyasi partilerin haberini vermekle yükümlü bir kurumdur. TRT hepimizin vergileriyle geçinen bir kurumdur. TRT hepimizin elektrik vergisiyle personeline maaş veren bir kurumdur. TRT öyle bir noktaya geldi ki, öyle bir hâle getirildi ki arkadaşlar, bakın, 169 kişi bugün TRT'de sürgüne gönderildi, yazıktır, günahtır arkadaşlar, etmeyin eylemeyin. Kim gönderildi? Spiker sürgün. Kim? Prodüktör, ses sanatçısı, muhabir. Nereye? Tarım Bakanlığına. Nereye? Sağlık Bakanlığına. Ses sanatçısı, TRT'nin ses sanatçısını aldılar Tarım Bakanlığına gönderdiler. Ne yapacak, Tarım Bakanına türkü mü söyleyecek bu ya? Bahçıvanı getirmişler, TRT'de muhabir yapmışlar. Olmaz arkadaşlar, olmaz, olmaz bu işler, yanlış yapıyorsunuz. TRT'de çok ciddi bir kıyım var. 703 sayılı KHK bahane ediliyor. 1.800 kişi geçtiğimiz günlerde TRT'de emekliliğe zorlandı. Kalifiye elemanlar, spikerler, futbol spikerleri, spor spikerleri, haber spikerleri alınıyor görevden, başka bakanlıklara gönderiliyor Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla, ondan sonra başka bakanlıklardan sadece ve sadece AK Partili bir milletvekilinin torpili olan, AK Partili il başkanının telefonuyla gelen, hiç alakası olmayan bahçıvan, sağlık memuru TRT'ye giriyor, spiker olacak, TRT'de başka bir iş yapacak; olmaz. TRT'nin genleriyle oynuyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz, günah işliyorsunuz.

 

“Elbistan’da iftar çadırları neden kaldırıldı?”

 

Öztunç: “Bakın değerli milletvekilleri, Kahramanmaraş'ta, Elbistan'da Şeker Fabrikası özelleştirildi. ‘Etmeyin eylemeyin, bu insanlara yazık, yapmayın.’ dedik, "Yok. Kimse işin olmayacak, kimse mağdur olmayacak. Kim mağdur olursa onun hakları verilecek." dendi. İşte, şimdi söylüyorum: Şeker Fabrikasında işten atılan 16 mutfak görevlisinin tazminatları dahi hâlâ verilmedi. Günahtır, ramazan ayındayız.

 

Elbistan deyince, ya, Elbistan Belediyesi daha önce iftar çadırları kurardı. AK Partili bir belediyeydi, sonra ihraç ettiniz adamı, partiden gönderdiniz, adam iftar çadırları kurardı. Ondan önce MHP'li Belediyeydi, o da iftar çadırı kurardı. Şimdi, AK Partili Belediyeye yeni bir Belediye Başkanı geldi, iftar çadırını kaldırdı. Hayırdır ya? Yani, gariban vatandaşın, parası olmayanın gidip ramazanda iftar çadırında iftarını açmasını istemiyor musunuz? Soruyorum size: Elbistan'da iftar çadırları niye kaldırıldı?"

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: CHP’li, Öztunç:, “İnanmayın,, bunların, seçimden, öncesi, ve, seçimden, sonrası, vardır!”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı