Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 14:20
 
Çağlayancerit cevizi, Antalya fuarında tanıtılacak!
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve Çağlayancerit Belediyesi iş birliğince Çağlayancerit Cevizi, Antalya’da düzenlenecek olan Uluslararası Ceviz Yetiştiriciliği, Teknolojileri ve Pazarlama fuarda yerini alacak.
EKONOMİ Haberi
Çağlayancerit cevizi, Antalya fuarında tanıtılacak!

Fuarla ilgili açıklama yapan Çağlayancerit Belediye Başkanı Hanifi Sarıaltun: “Dünyaca ünlü Çağlayancerit Ceviz çeşidi, tüm Kahramanmaraş’ta olmak üzere en çok ilçemizde geçim kaynağı olarak yetiştirilmekte. 2018 yılı verilerine göre Türkiye genelinde 1.117.749 dekar alan ceviz bahçesi.  Kahramanmaraş’ta ise 58.468 dekar alan, Çağlayancerit’te 17.880 dekar alanda ceviz yetiştiriciliği yapılmakta. 2019 yılına gelindiğinde kayıtlı ve kayıtsız yaklaşık 25.000 dekar alan ceviz bahçesiyle Çağlayancerit, yıllık 9.000 ton üretim ile (60) Kahramanmaraş’ta 1. sırada yer almaktadır.

 

İç ve dış pazarda rekabet şansı yüksek”

 

Çağlayancerit ceviz, iç kalite özellikleri nedeniyle bıraktığı damak tadından dolayı Türkiye’de en çok tercih edilen ceviz çeşididir. Çağlayancerit ceviz yetiştirildiği bölge itibariyle yıllardır hiçbir zaman pazar problemi yaşamadan yüksek fiyatlarda alıcı bulmakta ve üreticinin elinden daha depolamadan çok kısa zamanda satılmaktadır. Çağlayancerit ceviz, uygun ekolojilerde tercih edilmek üzere ülkemiz ceviz yetiştiriciliği için çok önemli bir şanstır. Çağlayancerit cevizi çeşidi yetiştirilme şartlarına uygun alanlarda tercih edilmesi durumunda; son yıllarda dünya pazarlarına hâkim olan Amerikan orijinli “Chandler, Pedro”  ve Fransızların Franquette, Fernor çeşitleri başta olmak üzere birçok standart çeşitle, iç ve dış pazarda rekabet şansı yüksek olan milli bir çeşidimizdir.

 

“Çağlayan Ceviz Üretim ve Pazarlama Kooperatifi kuruldu”

 

2019 Yılı içerisinde kurulan Çağlayan Ceviz Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, önümüzdeki yıllarda ıslah, yetiştiricilik, hasat, işleme gibi alanlarda yapacağı yatırımlarla Çağlayancerit Cevizi’ne katma değer katacak ve cevizimizi dünyaya tanıtacaktır” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: Çağlayancerit, cevizi,, Antalya, fuarında, tanıtılacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı