Haber Detayı
24 Mayıs 2019 - Cuma 12:00
 
Ayranpınar 1. Yayla Şenliği 8 Haziran’da!
Kahramanmaraş’ın en şirin ilçesi olan Çağlayancerit’te Ayranpınar 1. Yayla Şenliği heyecanı başladı. 8 Haziran Cumartesi Ayranpınar Yaylasında düzenlenecek olan şenlikler hakkında bilgi veren Çağlayancerit Belediye Başkanı Hanifi Sarıaltun, tüm vatandaşları şenliğe davet etti.
KAHRAMANMARAŞ Haberi
Ayranpınar 1. Yayla Şenliği 8 Haziran’da!

Sosyal Belediyecilik alanında ilk adımını atan Çağlayancerit Belediyesi, Hanifi Sarıaltun başkanlığında ilk yayla şenliğini organize ediyor. Ayranpınar 1. Yayla Şenliği 8 Haziran Cumartesi günü Engizek Dağının eteklerinde yer alan Ayranpınar Yaylasında gerçekleştirilecek. Şenlik hakkında bilgiler veren Başkan Sarıaltun, Ayranpınar Yayla Şenliğini geleneksel hale getireceklerini söyledi.

 

“Ayranpınar Yayla Şenliği geleneksel hale gelecek”

 

Çağlayancerit Belediye Başkanı Sarıaltun: “Çağlayancerit zor coğrafyaya sahip bir ilçemiz. Yoğun kış şartlarından çıktık. Çağlayancerit Belediyemizin tüm imkânlarını kullanarak personelimizle birlikte tahrip olan yolların açılması için çalışıyoruz. Çağlayancerit doğası ve havasıyla yaylaları ile efsane bir yer. İlçemizin Engizek dağında Ayranpınar yaylamız bulunmakta. Doğrusu bilimsel anlamada araştırılmaya değer bir yapısı var. Bir çanak içerisinden çıkan su kilometrelerce aşağıda belli kaynaklardan zuhur etmektedir. Çağlayanceritli vatandaşlarımız yazları Ayranpınarı yaylasına göçerler. Biz Çağlayancerit Belediyesi olarak bu nezih yaylamızda bir şenlik düzenlemek istedik. Vatandaşlarımızla paylaştığımızda gördük ki Çağlayanceritliler bu şenliği çok istiyor. İnşallah bu şenliği geleneksel hale getireceğiz. Şenliğimiz 8 Haziran Cumartesi günü başlayıp akşama kadar sürecek ama isteyen vatandaşlarımız kamp kurup geceyi orada geçirip Pazar günü dönebilecekler. Çeşitli yöre oyunlarımız, geleneksel Çağlayancerit mutfağından lezzetler, müzik eğlenceleri ve çeşitli etkinliklerle Ayranpınar 1. Yayla Şenliğimizi yapacağız” dedi.

 

“8 Haziran’da tüm vatandaşlarımızı Şenliğimize bekliyoruz”

 

Ayranpınar Yaylamız Çağlayancerit merkeze 17 km uzaklıkta yer almaktadır diyen Sarıaltun: “Ayranpınar Yaylası ulaşım ağında yoğun bir çalışma sürdürüyoruz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör beyin gönderdiği ekiple birlikte yolda analizler yaptık. Vatandaşlarımız Çağlayancerit merkezden Ayranpınar Yaylamıza çıkacaklar ve Küçükcerit Mahallemizden tekrar ilçeye dönebilecekler. Kahramanmaraş Valimiz Sayın Vahdettin Özkan beyle yaptığımız görüşmede böyle bir etkinliğin iyi olacağını söylemişti. Kahramanmaraş Valimizi de şenliğimize davet ettik. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımıza şenliğimize sağladığı katkılardan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanımız Sami Kervancıoğlu beyefendi de bu şenliğimize Kervan Pastaneleri olarak destek olacaklarını söyledi. Ben vermiş olduğu destekten dolayı Kervancıoğlu’na teşekkür etmek istiyorum. Ben tüm vatandaşlarımızı 8 Haziran Cumartesi günü Çağlayancerit’e, Ayranpınar 1. Yayla Şenliğine bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Ceviz Festivalimizi de yapacağız”

 

Sarıaltun: “Çağlayancerit ekonomik kalkınması belli sektörlere dayanıyor. Bunların başında hayvancılık ve tarım sektörü, ikincisi Çağlayancerit ceviz vadisi olarak anılıyor. Bu arada hemen söyleyeyim kısmet olursa Çağlayancerit Ceviz Festivalini de son baharda yapacağız. Bu şenliklerle işte peynirimiz gündeme gelecek, balımız gündeme gelecek, Engizek yaylalarının doğal ürünleri gündeme gelecek. Biz Ayranpınar 1. Yayla Şenliğimizle Çağlayancerit’imizin adını duyuracağız. Tanıtımına katkı sağlayacağız ve bilinirliğimizi arttıracağız. Ben son olarak tüm vatandaşlarımızı 8 Haziranda düzenleyeceğimiz Ayranpınar 1. Yayla Şenliğimize bekliyorum” dedi.

 

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Yorumlar
Haber Yazılımı