Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 20:45
 
AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri ofisinden kamuoyu açıklaması!
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kahramanmaraş Milletvekilleri ofisinden Afşin-Elbistan Termik Santrallerinin baca filtrelerinin yapım süresinin uzatılması ile ilgili kamuoyu bilgilendirmesi yapıldı.
KAHRAMANMARAŞ Haberi
AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri ofisinden kamuoyu açıklaması!

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Afşin-Elbistan Termik Santrallerinin de içinde bulunduğu, Termik Santrallere baca filtrelerinin yapım süresinin uzatılması bir süredir kamuoyunun gündemindedir.

 

Daha öncede 18/07/2019 tarihinde süre uzatılması gündeme gelmiş Kahramanmaraş Milletvekillerimizin girişimleriyle önerge vermek suretiyle bu süre uzatımı iptal edilmişti.

 

Gelinen noktada, baca filtrelerinin yapım süresi ve yapım maliyeti,  santrallerin çalışmaması durumunda ortaya çıkacak ekonomik maliyetler ve santrallerde çalışan işçilerimizin geçimleri dikkate alınarak yeniden gündeme getirilmiştir. Bu gündeme gelme sonrasında Kahramanmaraş Milletvekilleri olarak bir takım çalışmalar yaptık ve bu çalışmalar sonrasında;  Sayın Cumhurbaşkanımız ’da konuya el atmış, gerekli önlemler alınmadığı takdirde gerekirse kapatırız talimatını vermiştir. Cumhurbaşkanımız’ın talimatı sonrasında külü tutan filtrelerin 80 oranında tamamladığı, asıl kirliliğe sebep olan fuel oil’in yerine doğalgaza geçileceği bildirilmiştir.

 

Sonuç olarak termik santrallerin kapatılması durumunda bölgeye ekonomik girdisi, işçilerin yaşayacağı mağduriyet ve kapatılması durumunda ortaya çıkacak ekonomik yük dikkate alınarak, ciddi denetim mekanizmasıyla denetlenmesi koşuluyla bu yasa çıkarılmıştır.

 

EÜAŞ ve EÜAŞ’tan özelleşen kömür yakıtlı santralların toplam kurulu gücü 8.330 MWe’dir. Bu santralların çevre mevzuatına uyum açısından mevcut durumları incelendiğinde, çevresel yatırımlarının 2019 sonuna kadar yetiştirilemeyeceği, 2020 yılı için kapatılması düşünülen kömür santrallarının yerine 56 verimli doğalgaz santrallarının çalışacağı kabul edilirse; tahmini fazladan 19 milyar, 200 milyon TL tutarında doğalgaz maliyeti oluşabileceği öngörülmektedir.

 

Termik santraller, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1/7/2020 tarihinden itibaren 4 ayda bir denetlenecek. Yapılan her bir denetimde iş planına uygun olmadığı tespit edilen tesislere ilgili idari para cezaları yirmi kat artırılarak uygulanacaktır. İş planındaki herhangi bir işin yapımının belirtildiği süreye göre bir yıl geciktiğinin tespiti halinde üretim tesisinin faaliyeti durdurulacaktır.

 

Burada Elbistan ve Afşin’deki vatandaşlarımızın sağlığını korumak, öncelikli görevimizdir. Bunun yanında santrallerin kapatılmak yerine önlemleri alınmış bir şekilde çalışmaya devam etmesi de takipçisi olacağımız bir konudur.”

Kaynak: Editör: İbrahim Baykut
Etiketler: AK, Parti, Kahramanmaraş, Milletvekilleri, ofisinden, kamuoyu, açıklaması!,
Yorumlar
Haber Yazılımı